Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Profil PKK

 

Zapisanie się na kurs podstawowy na prawo jazdy kategorii B wymaga dostarczenia do Ośrodka Szkolenia Kierowców numeru Profilu Kandydata na Kierowce ( PKK )

Jak go założyć?

1. Najpierw trzeba zrobić badania lekarskie u lekarza posiadającego uprawnienia do badania kierowców, który wystawi orzeczenie lekarskie.

2. Zrobić zdjęcie do prawa jazdy ( wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku )

3. Jeżeli ktoś nie ma ukończonych 18 lat to będzie potrzebował pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

4. Wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy z własnoręcznym podpisem ( który można otrzymać w Starostwie/Urzędzie Miasta lub na stronie internetowej Starostwa/Urzędu Miasta ).

5. Potrzebny będzie jeszcze dowód osobisty lub paszport z potwierdzeniem zamieszkania.

6. Udać się do Urzędu Miasta bądź Starostwa zgodnego z miejscem zameldowania ze wszystkimi dokumentami opisanymi poniżej i założyć PKK.

6a. Jeżeli ktoś ma miejsce zameldowania bardzo daleko od Szczecina to można udać się do Urzędu Miasta Szczecin ( wydział komunikacji - referat    prawa jazdy ) z wszystkimi wymaganymi dokumentami i załatwić formalności poprzez szczeciński urząd. Należy się jednak zastanowić, ponieważ taka operacja trwa około 3-4 tygodni.

6b. Szybszym sposobem jest przesłanie wszystkich wymaganych dokumentów np. komuś z rodziny z pisemnym upoważnieniem oraz kserem dokumentu tożsamości, by ta osoba w waszym imieniu złożyła wymagane dokumenty do Urzędu Miasta bądź Starostwa. Przy tej opcji dobrze jest najpierw zadzwonić do tego Urzędu Miasta bądź Starostwa z zapytaniem czy takie pisemne upoważnienie wystarczy, ponieważ nie wiedzieć czemu zdarza się, że urzędnicy wymagają upoważnienia notarialnego, choć nie powinni. Dobrze w takiej sytuacji zadzwonić do kierownika referatu - przedstawiając sprawę wyjaśnić dlaczego nie wystarczy standardowe upoważnienie.

7. Urząd ma na założenie profilu do dwóch dni, jednakże w praktyce w większych miejscowościach wydawane są od ręki, w mniejszych może się zdarzyć, że ktoś będzie musiał dłużej poczekać. Urzędnik po założeniu profilu wydaje jego numer kandydatowi na kierowcę lub osobie upoważnionej.

8. Z numerem PKK oraz dokumentem tożsamości należy udać się do Ośrodka Szkolenia Kierowców, gdzie Kierownik Ośrodka pobierze PKK przez internet. Dopiero wtedy można rozpocząć szkolenie.

  1. Źródło

 

Marcin Bogucki - Szczecin - Nauka Jazdy